YouTube tekrar kapanacak mı?

Türkiye’de internetin özgürlük savaşı haline gelen YouTube memleketime geri gelir diye pek sevindim velâkin on beş dakika önce yapılan bir basın duyurusunda gelişmelerin bu yönde olmayacağı bilgisini verir nitelikte. Zira Google telif hakkı ihlali bahanesini kabul etmemiş gibi görünüyor.

Google’ın Türkiye’deki halkla ilişkiler ajansı Grayling’den 1 Kasım 2010 saat 21:15’te gelen açıklamayı nokasına dokunmadan kopyalayıp yapıştırıyorum:

YouTube yetkilileri yaptıkları açıklamada; ‘’Geçtiğimiz haftasonu YouTube hakkındaki erişimi engelleme kararı Türk mahkemesi tarafından kaldırıldı ve Türkiye’deki kullanıcılar 2 yıl gibi bir sure sonrasında tekrar siteye erişim imkanına sahip oldular. Erişim engelleme kararı, küresel çapta bir hizmetimiz olan YouTube.com’da bulunan, Türk kanunları kapsamında yasalara aykırı sayılan fakat halihazırda Türkiye’deki kullanıcıların erişimine kapatmış olduğumuz bir takım videoların global olarak siteden kaldırılması talebi sonucunda işleme konmuştu. Bu talebi, Türkiye kanunlarının Türkiye dışında geçerli kılınma zorunluluğu olmadığına inandığımızdan geri çevirdik.

Erişim engelleme kararı, Türkiye’de Internet Kurulu tarafından Almanya’da bulunan bir şirketin mevcut ‘otomatik telif hakları şikayet’ mekanizmasını kullanarak, YouTube.com’dan söz konusu videoları silmesi sonucunda kaldırılmıştır. Konuyu araştırdığımızda, bu videoların telif hakları politikamızı ihlal etmediği sonucuna vardık ve videolar Türkiye’den ulaşılamayacak bir şekilde yeniden siteye yüklendi. Türkiye’deki kullanıcılarımızın YouTube’a sorunsuz bir şekilde erişmeye devam edebilmelerini diliyoruz.’

Her ne kadar hakaretten değil telif  haklarından dolayı bu işten kurtardık dediysek de kaziye-i anha öyle değilmiş. Hz. Google telif hakkı sahibinin başvurusunu dikkate alıp tedbir olarak videoları kaldırdıktan sonra “yok be iyiymiş böyle, valla bizim kullanım şartlarımızı ihlal etmiyorlar. Size kolay gelsin” demeyi tercih etti.

Garip bir çelişki

En komik durum ise bize zaten teknik olarak görüntülenemeyen videoları başkalarının görmesini engellemese de iptidai biçimde bu yayını yapan siteye erişimi engellemek olsa gerek. Daha da bir şey demiyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.